YUNESKOning 12-mintaqalararo uchrashuvi
YUNESKO ishlari bo'yicha milliy komissiyalarning 12-mintaqalararo yig'ilishida yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish, raqamli davrda madaniyatlar o'rtasida aloqalarni mustahkamlash, strategik sheriklikni yo'lga qo'yish va inklyuziv jamiyatlarni yaratish bo'yicha ilg'or tajribalarni baham ko'rish kabi asosiy mavzular o'rganiladi.
Noy 1
Muzeylarda sun’iy intellektning ahamiyati bag‘ishlangan konferensiya
09:30 - 16:30
Konferensiyalar
Muzeylarda sun’iy intellektning o‘zgaruvchan salohiyatini kashf eting. Ushbu konferensiyada ekspertlar, kuratorlar va texnologlar innovatsiya, raqamli ishtirok va madaniy merosni boshqarish kelajagi haqida fikr almashadilar
Noy 4
Ko‘p tomonlama hamkorlik orqali gender tengligini ilgari surish
13:30 - 15:00
Mazkur sessiya xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va gender tengligini ta’minlashga qaratilgan. Ishtirokchilar ayollarni qo‘llab-quvvatlash, inklyuziv taraqqiyotni rag‘batlantirish hamda ushbu yo‘nalishdagi eng samarali tajribalar va siyosatlar haqida fikr almashadilar
Noy 5
“Samarqand – 3000 yillik meros” Konferensiyasi
16:00 - 17:30
Samarqandning 3000 yillik yubileyiga bag‘ishlangan ushbu konferensiya, uning Ipak yo‘li markazi sifatidagi tarixiy o‘rni, shuningdek, miloddan avvalgi II ming yillikdan buyon fan, madaniyat va shaharsozlik taraqqiyotining uzviy markazi sifatidagi ahamiyatini yoritadi.

12-е Межрегиональное совещание ЮНЕСКО
12-е Межрегиональное совещание национальных комиссий по делам ЮНЕСКО рассмотрит ключевые темы, такие как расширение прав и возможностей молодежи, укрепление связей между культурами в цифровую эпоху, налаживание стратегических партнерств и обмен передовым опытом в создании инклюзивных обществ.
Ноя 1
Конференция о роли искусственного интеллекта в музеях
09:30 - 16:30
Конференции
Откройте для себя преобразующий потенциал искусственного интеллекта в музеях. На конференции соберутся эксперты, кураторы и технологи, чтобы обсудить инновации, цифровое взаимодействие и будущее управления культурным наследием
Ноя 4
Продвижение гендерного равенства через многостороннее сотрудничество
13:30 - 15:00
Данная сессия направлена на укрепление международного партнёрства и продвижение гендерного равенства. Участники обсудят передовой опыт, вызовы и политические меры, направленные на расширение прав и возможностей женщин, а также на содействие инклюзивному развитию во всех сферах
Ноя 5
Конференция «Самарканд — 3000-летнее наследие»
16:00 - 17:30
Посвящённая 3000-летнему юбилею Самарканда, конференция рассматривает его ключевую роль как центра Великого Шёлкового пути, а также как древнего очага науки, культуры и непрерывного градостроительного развития с II тысячелетия до нашей эры.