YUNESKOning 12-mintaqalararo uchrashuvi
YUNESKO ishlari bo'yicha milliy komissiyalarning 12-mintaqalararo yig'ilishida yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish, raqamli davrda madaniyatlar o'rtasida aloqalarni mustahkamlash, strategik sheriklikni yo'lga qo'yish va inklyuziv jamiyatlarni yaratish bo'yicha ilg'or tajribalarni baham ko'rish kabi asosiy mavzular o'rganiladi.
Noy 1
Muzeylarda sun’iy intellektning ahamiyati bag‘ishlangan konferensiya
09:30 - 16:30
Konferensiyalar
Muzeylarda sun’iy intellektning o‘zgaruvchan salohiyatini kashf eting. Ushbu konferensiyada ekspertlar, kuratorlar va texnologlar innovatsiya, raqamli ishtirok va madaniy merosni boshqarish kelajagi haqida fikr almashadilar
Noy 4
Ko‘p tomonlama hamkorlik orqali gender tengligini ilgari surish
13:30 - 15:00
Mazkur sessiya xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va gender tengligini ta’minlashga qaratilgan. Ishtirokchilar ayollarni qo‘llab-quvvatlash, inklyuziv taraqqiyotni rag‘batlantirish hamda ushbu yo‘nalishdagi eng samarali tajribalar va siyosatlar haqida fikr almashadilar
Noy 5
“Samarqand – 3000 yillik meros” Konferensiyasi
16:00 - 17:30
Samarqandning 3000 yillik yubileyiga bag‘ishlangan ushbu konferensiya, uning Ipak yo‘li markazi sifatidagi tarixiy o‘rni, shuningdek, miloddan avvalgi II ming yillikdan buyon fan, madaniyat va shaharsozlik taraqqiyotining uzviy markazi sifatidagi ahamiyatini yoritadi.

The 12th UNESCO Interregional Meeting
The 12th Interregional Meeting of National Commissions for UNESCO will explore key themes including empowering youth, connecting cultures in the digital age, building strategic partnerships, and sharing best practices for creating inclusive societies.
Nov 1
Conference on the Role of Artificial Intelligence in Museums
09:30 - 16:30
Conferences
Explore the transformative potential of artificial intelligence in museums. This conference brings together experts, curators, and technologists to discuss innovation, digital engagement, and the future of cultural heritage management
Nov 4
Advancing Gender Equality through Multilateral Cooperation
13:30 - 15:00
This session focuses on strengthening international partnerships to promote gender equality. Participants will discuss best practices, challenges, and policies aimed at empowering women and fostering inclusive development across all sectors
Nov 5
Samarkand 3000-Year Heritage Conference
16:00 - 17:30
Honouring Samarkand’s 3,000th anniversary, this conference explores the city’s pivotal role as a Silk Road hub and ancient centre of science, culture, and continuous urban development since the 2nd millennium BCE.